fallback

Потайното икономическо оръжие на Путин губи от силата си

Намаляването на разходите за отбрана става бреме за икономиката в момент на застой в растежа и строга фискална политика

14:08 | 08.04.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Намаляването на руските военни разходи се превръща в бреме за икономиката, след като рекордното презапасяване с оръжия помогна на страната по време на една от най-тежките ѝ рецесии преди три години, пише Bloomberg в свой материал.

Възстановяването обаче сега е нестабилно, след като пика на разходите за отбрана вече премина. През четвъртото тримесечие на 2017 г. годишният ръст на брутния вътрешен продукт намаля с повече от половина от предходните три месеца, става ясно от данни, публикувани по-рано тази седмица. И макар руската военна статистика да е класифицирана, от икономическото министерство в Москва обвиниха намаляването в разходите за отбрана за изненадващото свиване на индустриалното производство през последните два месеца на 2017 г.

„Приносът на военната индустрия за растежа на производството беше негативен миналата година“, заяви Василий Зацепин, ръководител на отдела за военна икономика към института „Гайдар“ в Москва. Според прогнозите му той ще остане такъв и през 2018 г. и 2019 г.

И макар руската оръжейна програма на стойност 20 трлн. рубли (347 млрд. долара) - най-голямото превъоражаване от разпада на Съветския съюз насам, вече да е оставила своя геополитически отпечатък върху територии от Украйна до Сирия, икономическият ѝ белег все повече се свива.

Това лишава руския президент Владимир Путин от стимули за икономиката в момент, когато растежът е в застой, а фискалната политика остава строга. Отбраната беше второто най-голямо перо във федералния бюджет миналата година, създаващо умножителен ефект като фактор в ключови области като производството с висока добавена стойност.

След като „цикълът на насищане“ на армията с нови видове оръжия е подминал своя пик, разходите за отбрана като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) ще намалеят, посочи миналия месец икономическият съветник на Кремъл Андрей Белоусов. Също така новата програма за обществени поръчки в сферата на отбраната до 2027 г. означава, че военните разходи също ще представляват по-малък дял от средствата в бюджета, посочи по-рано финансовият министър Антон Силуанов.

Като негласен компонент от индустриалното производство, продукцията в сферата на отбраната се е превърнала в част от това, което VTB Capital нарича „тъмна материя“ на производство.

Предизвикателството в това да се направи оценка на икономическия ефект от продукцията за отбрана е в това, че подробностите около нея остават в тайна. Федералната статистическа служба не публикува нито груби данни за производството, свързано с армията, нито производствени индекси за индустрията като цяло.

Вместо това, за да отчете продукцията си, държавната агенция прави вътрешни корекции на подиндексите за производство в секторите, засегнати от армията, посочват още от VTB Capital. Точните параметри на коригирането, както и дори списъкът със засегнатите сектори, не се обявяват публично, посочват още икономисти.

ING Group отбелязва, че два компонента на производствените данни - „друг транспорт и оборудване“ и „произведени метални изделия без машините и оборудването“, може би дават най-ясни насоки за случващото се в сектора. 

Липсата на подробни данни прави трудна оценката на по-широкото влияние на отбранителната индустрия върху икономиката, отбелязва Дмитрий Полевой, икономист към ING в Москва.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:33 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още